”I treturi”, filmi më i ri nga regjisori Arben Thaçi! Publikohen fotografitë e para të filmit

Publikohen fotografitë e para nga filmi artistik i metrazhit të gjatë “I treturi” i regjisorit Arben…

Një grua intelegjente!

Kam degjuar shume burra qe thone se deshirojne nje grua inteligjente ne jeten e tyre. Une…

Problemi im s’është krishterimi, por inkuizicioni; s’është islami, por xhihadizmi; s’është judaizmi, por hebrenjtë fundamentalistë

Zëri i tij shpeshherë nuk kapet nga regjistruesi për shkak të gërrhitjeve të maçokut Freddie. “Gjendja…

ÇKA ËSHTË POEZIA

Nga: Lawrence Ferlinghetti Përktheu: Fadil Bajraj S’ka dyshim se ka aq shumë definicione mbi poezinë, sa…

Rikthimi i AC/DC-së

Basisti u largua, këngëtari humbi dëgjimin, bateristi ishte në arrest shtëpie dhe anëtari themelues, Malcolm Young,…

“Kur të përfolin të përfolurit”

Shkruan: Blerona Brao Kur ndodhesh mes greminës nuk mund të të servohet asnjë ngjyrë tjetër veç…

Mrika (tregim)

1987 Shaban Lamës i kishte lindur vajzë pas pesë djemsh. Gruaja e Ali Rrahmanit i kishte…

Krijimet letrare të arbëreshëve

Nga: Xhelal Zejneli Ngulimet masive të shqiptarëve në Itali filluan me pushtimin e Ballkanit nga Turqia.…

Jo vetëm Ismail Kadare në garë për Nobelin, por edhe gjuha shqipe, e vetmja në Europë që nuk ka fituar asnjëherë

Çmimi Nobel për letërsi është arritja më e madhe dhe përmbushja e qëllimeve të një shkrimtari.…

Restaurimi i shtëpisë së shkrimtarit Sterjo Spasse, ndodh zbulimi i papritur gjatë punës (Foto)

Një grafikë e panjohur më parë ka dalë në dritë gjatë punës për restaurimin e shtëpisë-muze…