Shpallen finalistët e Fest ‘59

Mbrëmë (e hënë) është shënuar nata e parë e edicionit të 59-të të Festivalit të Këngës së RTSH.

Në kompeticionin muzikor u prezantuan plot 25 këngë, ndonëse një më pak për arsye se artistja Manjola Nallbani vendosi të tërhiqej nga gara për shkak të disa arsyeve shëndetësore.

Ndërkaq sot (e martë) siç bëhet e ditur, të gjitha këngët do prezantohen në transmetim në një variant akustik, përkundër se është marrë vendimi i jurisë për 18 finalistët e nesërm.

Juria e Fest ‘59 vendosi të çojë në finalen e 23 dhjetorit 18 këngë të interpretuara nga:

Orgesa Zaimi

Festina Mejzini

Devis Xherahu

Inis Neziri

Florent Abrashi

Sardi Strugaj

Gjergj Kaçinari

Rosela Gjylbegu

Kastro Zizo

Wendi Mancaku

Evi Reçi

Xhesika Polo

Anxhela Peristeri

Era Rusi

Gigliola Haveriku

Viktor Tahiraj

Kamela Islamaj

Mirud

Theksojmë që nata e dytë e këtij festivali mund të ndiqet sonte në RTSH 1, në rrjetin social Facebook dhe kanalin e YouTube të RTSH.