Burgim i përjetshëm për sulmuesin e sinagogës në Gjermani

Një gjykatë në Gjermani dënoi me burgim të përjetshëm një person, që sulmoi një sinagogë të…

Zelanda e Re shpall gjendje emergjente të klimës

Parlamenti i Zelandës së Re shpalli një gjendje të emergjencës klimatike në vend, sipas mediave të…

Britani, vaksinimi nis javën e ardhshme kundër Covid-19

“Qeveria sot pranoi rekomandimin e Agjencisë për Ilaçe dhe Produkte Shëndetësore dhe miratoi përdorimin e vaksinës…

Paralajmërim nga Evropa: Trump mund të largohet, por jo edhe “trumpizmi”

Thënia se “Kur Amerika teshtin, bota ftohet”. Humbja elektorale e presidentit të SHBA-së, Donald Trump, flamurtari…

Qyteti brazilian zgjedh kryetarin e ri – por ai ende nuk e di pasi është në koma shkak i coronavirusit

Qyteti i Goianias në Brazil, zgjodhi një kryebashkiak të ri të dielën. Por fituesi, Maguito Vilela,…

Sekretari amerikan i Shëndetësisë: Vaksinimi mund të fillojë para Krishtlindjeve

Pas festës së “Falënderimeve”, kur numri i njerëzve që kalonin nëpër aeroportet e SHBA-së ishte më…

Një tjetër vend evropian po planifikon testimin masiv të popullit për koronavirus

Austria po planifikon një kontroll në masë për mbarë popullatën e saj që pritet të ndodhë…

Studimi: COVID-19 mund të ketë qarkulluar në Itali që në verën e vitit 2019

Kornonavirusi i ri (Covid-19) mund të ketë qenë prezent në Itali që në verën e vitit…

Kryeministri britanik, Boris Johnson në vetë-izolim

Kryeministri britanik, Boris Johnson është vetë-izoluar pasi ka pasur kontakt me persona që kanë rezultuar pozitiv…

Pro-evropiania Maia Sandu fiton zgjedhjet presidenciale në Moldavi

Kandidatja e opozitës Maia Sandu fitoi në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të Moldavisë me…