Pesëdhjetë deklarata të Agollit: Deputetët – në Kuvend grindavecë, në kafe mburravecë, në shtëpi përtacë!

Përmbledhur nga: Roland Qafoku Nuk ka një të dytë në Shqipëri që, mes shkrimtarit dhe politikanit,…

Befason Jim Belushi: Dua të lidhem me sa më shumë motra dhe vëllezër shqiptarë

Aktori me famë ndërkombëtare, Jim Belushi, i ka befasuar të gjithë me postimin e tij të…

”I treturi”, filmi më i ri nga regjisori Arben Thaçi! Publikohen fotografitë e para të filmit

Publikohen fotografitë e para nga filmi artistik i metrazhit të gjatë “I treturi” i regjisorit Arben…

Një grua intelegjente!

Kam degjuar shume burra qe thone se deshirojne nje grua inteligjente ne jeten e tyre. Une…

Problemi im s’është krishterimi, por inkuizicioni; s’është islami, por xhihadizmi; s’është judaizmi, por hebrenjtë fundamentalistë

Zëri i tij shpeshherë nuk kapet nga regjistruesi për shkak të gërrhitjeve të maçokut Freddie. “Gjendja…

ÇKA ËSHTË POEZIA

Nga: Lawrence Ferlinghetti Përktheu: Fadil Bajraj S’ka dyshim se ka aq shumë definicione mbi poezinë, sa…

Rikthimi i AC/DC-së

Basisti u largua, këngëtari humbi dëgjimin, bateristi ishte në arrest shtëpie dhe anëtari themelues, Malcolm Young,…

“Kur të përfolin të përfolurit”

Shkruan: Blerona Brao Kur ndodhesh mes greminës nuk mund të të servohet asnjë ngjyrë tjetër veç…

Mrika (tregim)

1987 Shaban Lamës i kishte lindur vajzë pas pesë djemsh. Gruaja e Ali Rrahmanit i kishte…

Krijimet letrare të arbëreshëve

Nga: Xhelal Zejneli Ngulimet masive të shqiptarëve në Itali filluan me pushtimin e Ballkanit nga Turqia.…